ads
0
No products in the cart.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

تفاوت بین فایل‌های آمادۀ PSD و موکاپ در چیست؟

دسته بندی :دسته‌بندی نشده 21 می 2021 سپیده خسروآبادی 66 مشاهده

اگر با فتوشاپ کار کرده باشید، قطعاً فرمت PSD را می‌شناسید. همینطور اگر در منابع آنلاین تصاویر گشته باشید نیز احتمالاً چشمتان به اسم فرمت PSD خورده است. اما همۀ فایل‌های PSD یکسان نیستند و بعضی از آنها کارایی و نحوۀ استفادۀ متفاوتی دارند. برای مثال موک‌‌آپ‌ها یک نوع فایل PSD هستند که با اهداف خاصی طراحی می‌شوند و به روش ویژه‌ای نیز می‌توان از آنها استفاده کرد و از سایر قالب‌های PSD متفاوتند. در این مطلب می‌خواهیم تفاوت بین فایل‌های آمادۀ PSD و موکاپ را بررسی کنیم. پس اگر مشتاقید که تفاوت بین دو فایل را بدانید، همراه ما باشید.

تفاوت بین فایل‌های آمادۀ PSD و موکاپ

فایل‌های فرمت PSD فایل‌های بسیار انعطاف‌پذیری هستد که به طور ویژه برای استفاده در برنامۀ فتوشاپ ساخته می‌شوند. یکی از دلایلی که باعث محبوبیت قالب‌های PSD شده است، امکان کار روی آنها و ویرایش مجدد عناصر و اجزای مختلف فایل PSD در فتوشاپ است.

موک آپ (Mockup) نیز یک فایل PSD است. اما تفاوت بین فایل‌های آمادۀ PSD و موکاپ در چیست؟ تفاوت مهم این است که در دیگر انواع فایل‌های PSD می‌توان همۀ اجزا را مستقل از شکل اولیۀ آنها تغییر داد، به طوری که نهایتاً یک اثر کاملاً متفاوت از قالب اولیه داشته باشیم. اما در فایل‌های موک‌آپ در واقع فقط بخشی از فایل تغییر پیدا می‌کند و شخصی‌سازی می‌شود. اما شکل و قالب کلی تصویر مانند همان قالب اولیه باقی خواهد ماند. در ادامه برای این که تفاوت بین فایل‌های آمادۀ PSD و موکاپ را هر چه بهتر درک کنید، دربارۀ هر یک از این فایل‌ها توضیح داده و به مهم‌ترین کاربردهایشان با مثال اشاره می‌کنیم.

قالب‌های PSD

یک قالب‌ (Template) با فرمت PSD، یک الگو و طرح اولیۀ از پیش طراحی شده است که در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. کاربران می‌‌توانند این قالب‌ها را دانلود کرده و تنظیمات آنها مثل رنگ، متن، تصویر، طرح و … را به دلخواه خود و متناسب با پروژۀ پیش رو تغییر دهند. در واقع به کمک قالب‌های PSD فقط کافیست کار با فتوشاپ را بلد باشید تا بتوانید طرح نهایی خود را بسازید و نیازی به مهارت‌های پیشرفتۀ طراحی ندارید.

اما تفاوت بین قالب‌های PSD با قالب‌های وکتوری (برداری) در چیست؟ تفاوت اصلی این قالب‌ها در برنامه‌ای است که آنها را اجرا می‌کنند. قالب‌های PSD (که بیت مپی یا بر پایۀ پیکسل هستند) در برنامۀ فتوشاپ طراحی و اجرا می‌شوند. اما قالب‌های وکتوری در برنامه‌ای مثل ایلوستریتور که مبتنی بر وکتور است طراحی و اجرا می‌شوند. در واقع در قالب‌های PSD از عناصر و تصاویر پیکسلی هم استفاده شده است.

انواع قالب‌های PSD

قالب‌های PSD توسط طراحان سرتاسر دنیا برای اهداف گسترده و متنوعی طراحی می‌شوند. بنابراین تقریباً برای هر کاربردی می‌توانید قالب مناسب آن را پیدا کنید.

نکته: برای دانلود قالب‌های امادۀ PSD منابع زیادی وجود دارد. اما یکی از شناخته‌شده‌ترین و غنی‌ترین منابع برای دانلود انواع قالب PSD وب‌سایت Freepik است.

از پراستفاده‌ترین قالب‌های PSD می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

قالب‌های PSD برای کاربردهای آنلاین

این قالب‌ها برای استفاده در انواع شبکه‌های اجتماعی (مثل پست و استوری اینستاگرام)، بنرهای دیجیتالی، لندینگ پیج‌ها و … طراحی می‌شوند.

قالب‌های PSD برای نسخه‌های چاپی

این قالب‌ها برای استفاده در بروشور، کارت ویزیت، رزومۀ کاغذی، صورت‌حساب و … طراحی می‌شوند.

تفاوت بین فایل‌های آماده PSD و موکاپ

موک‌آپ‌ها

همانطور که اشاره کردیم موک‌آپ‌ها هم یک نوع فایل PSD هستند که از قبل توسط طراحان طراحی شده و در اختیار کاربران قرار گرفته‌اند. اما هدف اصلی موک‌اپ‌ها این است که کاربر آنها را دانلود کرده، اثر یا کار خود را (مثل لوگو) در قسمتی خاصی از موک‌آپ جایگزین کند و موک‌اپ جدیدی که برای کار خود می‌سازد را به مشتری یا همکاران خود نشان دهد. در واقع مو‌آپ یک قالب برای نمایش بصری ظاهر نهایی کار در یک محیط طبیعی و نزدیک به واقعیت است.

به عنوان مثال می‌توانید یک موک‌آپ که تصویر یک کارت ویزیت فرضی است را دانلود کرده و لوگویی که خودتان طراحی کرده‌اید را به عنوان نمونه روی آن کارت ویزیت قرار دهید تا نشان دهید که لوگویی که طراحی کرده‌اید، روی کارت ویزیت چطور به نظر می‌رسد. بنابراین در موک‌آپ‌ها ظاهر کلی کار و حتی جزئیات ثابت هستند و فقط اثر طراح در قسمت خاصی از موک‌آپ جایگزین می‌شود. برای استفاده از موک‌آپ‌ها لازم است که روش جایگذاری اثر خود را به جای اثر پیش‌فرض موک‌آپ بلد باشید.

ادامه این مطلب را در می توانید از طریق لینک زیر مطالعه کنید:

تفاوت بین فایل‌های آمادۀ PSD و موکاپ در چیست؟

سپیده خسروآبادی

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

    لینک کوتاه: