ads
0
No products in the cart.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

بهترین فرمت فایل برای لوگو کدام است؟

دسته بندی :راهنمای کاربردی 21 می 2021 سپیده خسروآبادی 43 مشاهده

همانطور که می‌دانید، آخرین مرحله در فرآیند طراحی لوگو، انتخاب فرمت لوگو و خروجی گرفتن از کار است. فرمتی که برای یک فایل لوگو انتخاب می شود، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. چرا که در واقع معرف محتوای لوگو و کاربرد لوگو است. به عنوان مثال بعضی از فایل های لوگو برای استفاده در نسخه های چاپی آماده می شوند و بعضی برای استفاده در نسخه های دیجیتالی. به همین منظور در این مطلب به بررسی این دو نوع فایل پرداخته و بهترین فرمت فایل برای لوگو را برای کاربردهای مختلف معرفی می‌کنیم. نسخه اصلی این مطلب، در وبلاگ خانه فتوشاپ منتشر شده است.

بهترین فرمت فایل برای لوگو

به طور کلی لوگوها به دو دسته برداری (وکتوری) و پیکسلی (رستری) تقسیم می شوند. در ادامه هر یک از این دسته‌ها و فرمت‌های اختصاصی آنها را بررسی می‌کنیم.

درباره فایل‌های رستر

فایل‌های رستری برای استفاده در اپلیکیشن‌های دیجیتالی، بهترین انتخاب هستند. این فایل‌ها مجموعه‌ای از مربع‌های کوچک به نام پیکسل هستند که در کنار هم یک تصویر را تشکیل می‌دهند.

بهترین فرمت فایل برای لوگو

در تصاویر پیکسلی هر چه PPI (تعداد پیکسل در هر اینچ) بیشتر باشد، کیفیت تصویر بالاتر است؛ اما سیستم برای باز کردن این تصاویر باید کار بیشتری انجام دهد. به همین دلیل هم فایل‌های رستر معمولاً با رزولوشن کمتر (پیکسل‌های کمتر در هر اینچ) ذخیره می‌شوند. اما اگر بخواهید از تصویر مد نظر برای چاپ استفاده کنید، باید از تصاویری با مقدار PPI بالا استفاده کنید. یا حتی یک راهکار دیگر در این مواقع، استفاده از یک فایل EPS است که پایین‌تر به آن می‌پردازیم.

فرمت فایل‌های رستر

فایل‌های رستر با فرمت‌هایی مثل PNG، JPG، GIF و TIF نامگذاری می‌شوند. بنابراین هر زمان فایلی را با این فرمت‌ها دیدید، بدانید که این فایل از پیکسل‌ها تشکیل شده است و ممکن است در چاپ نتیجه خوبی نداشته باشد. اما از این فرمت‌ها می‌توانید برای استفاده از لوگو در نسخه‌های دیجیتالی (مثلاً داخل یک ارائه، ورد، صفحات وب سایت و … ) استفاده کنید.

درباره فایل‌های برداری

فایل‌های برداری به جای پیکسل‌ها، از خطوط و منحنی‌هایی ساخته شده‌اند که به عنوان مسیر تعریف شده‌اند. بنابراین این دسته از گرافیک‌ها هر اندازه هم که بزرگ شوند، فقط مسیرهای تعریف شده در آنها بزرگ‌تر می‌شوند. به همین دلیل هم فایل‌های برداری هر اندازه هم که بزرگ شوند، با افت کیفیت مواجه نخواهند شد.

 

فرمت فایل‌های برداری

کاربرد اصلی فایل‌های برداری، استفاده از آنها در کارهای چاپی مثل پوستر، گزارش، بروشور و … است. بنابراین وقتی قرار است یک لوگو را بزرگ کرده یا از آن برای نسخه‌های چاپی استفاده کنید، به دنبال فایل‌هایی با فرمت PDF، EPS و AI باشید. اگر از این فایل‌ها برای چاپ استفاده کنید، نتیجه نهایی بسیار باکیفیت‌تر از فایل‌های رستر خواهد بود.

علاوه بر این کیفیت فایل‌های برداری به اندازه‌ای است که می‌توانید یک فایل برداری را به عنوان فایل مرجع انتخاب کنید. سپس هر زمان که لازم بود، از آن در فرمت‌های مربوط‌ به فایل‌های پیکسلی خروجی بگیرید.

فرمت انعطاف‌پذیر EPS

در کنار تعاریف بالا، یک قانون جالب برای فرمت EPS وجود دارد: فایل‌های EPS می‌توانند هم برداری باشند و هم پیکسلی. فرمت EPS به طور معمول برای فایل‌های برداری استفاده می‌شود. اما یک فایل پیکسلی را هم می‌توان با این فرمت ذخیره کرد. لازم باست اشاره کنیم که فرمت EPS به عنوان یک فرمت مناسب برای انتقال فایل‌ها بین برنامه‌های مختلف (مثل ایلوستریتور و فتوشاپ) شناخته شده است. چرا که توسط اکثر برنامه‌ها پشتیبانی می‌شوند.

درباره فرمت SVG

اما شاید بپرسید که بنابر تعاریف بالا، جای فرمت SVG کجاست؟ SVG مخفف عبارت Scalable Vector Graphic (گرافیک برداری مقیاس‌پذیر) است. این فرمت به طور ویژه به گرافیک‌های دو بعدی که قرار است مقیاس‌پذیر باشند و در فضای وب استفاده شوند، اختصاص دارد. جالب است بدانید که فرمت SVG هم می‌تواند ثابت باشد (مثل یک لوگو) و هم متحرک.

نسخه کامل این مقاله را می توانید از لینک زیر بخوانید:

بهترین فرمت فایل برای لوگو کدام است؟ معرفی فرمت‌های متنوع لوگو

سپیده خسروآبادی

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

    لینک کوتاه: